Najczęstsze problemy instalacji kanalizacyjnych – skąd się biorą i jak je naprawić?
Nieprzyjemny zapach unoszący się w kuchni lub łazience, ciągle zatkana toaleta lub zlew, hałasy dobiegające z rur, a nawet wychodząca wilgoć na ścianach - to tylko kilka skutków nieprawidłowo zamontowanej instalacji kanalizacyjnej. Takie problemy mogą prowadzić nie tylko do frustracji, ale także do poważniejszych awarii. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy, które możesz zauważyć w instalacjach kanalizacyjnych w swoim domu oraz naucz się, jak szybko i bezproblemowo sobie z nimi poradzić.
Nieprzyjemne zapachy w łazience i kuchni
Brak odpowiedniego odpowietrzenia systemu kanalizacyjnego lub nieszczelne połączenia mogą prowadzić do wydostawania się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do wnętrza domu oraz charakterystycznych dźwięków wydobywających się z rur. Jeśli zauważyłeś ten problem w swoim domu, koniecznie sprawdź system odpowietrzeń w instalacji kanalizacyjnej.
BŁĄD: Brak odpowiednich odpowietrzeń i napowietrzeń.
ROZWIĄZANIE: Jeśli odpowietrzenie jest niewłaściwie wykonane, zadbaj o dodatkową wentylację w odpowiednich miejscach. Zamontuj też napowietrzacz kanalizacyjny, który usprawni odprowadzanie ścieków do kanalizacji. Dzięki temu możesz poprawić funkcjonowanie systemu kanalizacyjnego i zapobiec problemom związanym z zasysaniem syfonów. Prawidłowe odpowietrzenie sprawi, że ścieki będą swobodnie przepływać, a woda w syfonach będzie skuteczną barierą dla nieprzyjemnych zapachów.
Zatory w odpływie
Zatkana umywalka, prysznic, toaleta lub zlew to zmora każdego domownika. Bardzo powolne spływanie wody lub nawet całkowity brak odpływu to często efekt źle zaplanowanej instalacji i błędnego położenia rur. Może być również rezultatem zastosowania niewłaściwych materiałów, np. rur o zbyt małej średnicy lub ich niewłaściwego nachylenia.
BŁĄD: Niewłaściwe nachylenie rur lub użycie rur o zbyt małej średnicy.
ROZWIĄZANIE: Rury powinny być nachylone pod kątem 1-2% w kierunku odpływu, aby zapewnić swobodny przepływ ścieków. W celu naprawy tego instalacyjnego błędu, sprawdź nachylenie rur za pomocą poziomicy. Jeśli nachylenie jest niewystarczające, konieczne będzie ponowne ułożenie rur pod odpowiednim kątem. Warto również pamiętać o doborze odpowiednich średnic rur w zależności od rodzaju odpływu.
Zalecane średnice rur w zależności od rodzaju odpływu
Rodzaj odpływu | Zalecana średnica rur |
Umywalka | 32 mm |
Toaleta | 110 mm |
Prysznic | 50 mm |
Zlew kuchenny | 40 mm |
Odpływ podłogowy | 50 mm |
Wyciek wody i wilgoć w pomieszczeniu
Wilgotne plamy na ścianach, suficie lub podłodze to niemały problem, z którym należy szybko się rozprawić, aby uniknąć poważniejszych uszkodzeń struktury budynku oraz rozwoju pleśni i grzybów. Jeśli tylko zauważysz oznaki wycieku w pomieszczeniu lub otrzymasz zaskakująco wysoki rachunek za wodę, który jest nieadekwatny do jej standardowego zużycia, w pierwszej kolejności sprawdź szczelność połączeń w instalacji kanalizacyjnej.
BŁĄD: Nieszczelne połączenia rur.
ROZWIĄZANIE: Jeśli wykryjesz, że połączenia rur są nieszczelne, najszybszym rozwiązaniem będzie wymiana uszczelek. Upewnij się, że nowe uszczelki są dobrze dopasowane i wykonane z trwałego materiału, dzięki czemu unikniesz ponownych wycieków. Możesz także dodatkowo zabezpieczyć połączenia rur za pomocą uszczelniaczy lub taśm teflonowych do uszczelnienia, aby dodatkowo zabezpieczyć miejsca łączeń. Pamiętaj, by regularnie monitorować stan instalacji, aby uniknąć poważniejszych awarii w przyszłości.
Hałasy w instalacji kanalizacyjnej
Zdarza Ci się słyszeć nieprzyjemne dźwięki, takie jak bulgotanie lub stukanie dochodzące z rur kanalizacyjnych? Nieodpowiednio wykonana instalacja może spowodować, że rury zaczynają rezonować przy przepływie wody, co jest nie tylko irytujące, ale także sygnalizuje problem z systemem kanalizacyjnym. Przyczyną takich niekontrolowanych hałasów z kanalizacji często są zatory w odpływie, ale także zasysanie powietrza przez syfony lub drgania rur wywołane brakiem odpowiednich mocowań.
BŁĄD: Brak odpowiednich mocowań rur lub zatory.
ROZWIĄZANIE: Na początku warto sprawdzić mocowanie rur do ścian i podłóg. W przypadku rozpoznania poluzowanych obejm, warto je dokręcić lub wymienić na nowe. Jeśli problemem są zatory, konieczne będzie przepchnięcie lub wyczyszczenie rur, aby zapewnić płynny przepływ wody.
Korozja rur kanalizacyjnych
Korozja to dość częsty problem występujący w starszych instalacjach kanalizacyjnych, w których zastosowano rury metalowe. W wyniku korozji rury pękają, stają się nieszczelne, a to prowadzi do wycieków i poważniejszych awarii.
BŁĄD: Użycie niewłaściwych materiałów.
ROZWIĄZANIE: W walce z korozją w instalacji kanalizacyjnej niezbędna jest regularna kontrola stanu rur, zwłaszcza w starszych budynkach. W przypadku widocznych oznak korozji, warto wymienić uszkodzone elementy na rury z tworzyw sztucznych, które są bardziej odporne na wilgoć i działanie środków chemicznych.
Jak zadbać o instalację kanalizacyjną w domu?
Aby instalacje kanalizacyjne w Twoim domu działały bez zastrzeżeń, warto wprowadzić w życie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci uniknąć nieprzyjemności związanych z nagłymi awariami.
- Nie wrzucaj do toalety niczego prócz organicznych odpadów czy papieru toaletowego. Pamiętaj! Chusteczki higieniczne, waciki, pieluchy, środki higieny osobistej mogą powodować zatory.
- Co kilka miesięcy rozkręć syfony w umywalkach, zlewach i wannach, aby usunąć nagromadzone w nich zanieczyszczenia i włosy.
- Unikaj wlewania tłuszczu do zlewu, który osadza się na ściankach rur i prowadzi do ich zatykania. Zużyty podczas gotowania tłuszcz najlepiej zbierać go do pojemnika i wyrzucić do śmieci.
- Zamontuj sitka w odpływach umywalek i zlewów, aby zatrzymać większe cząstki jedzenia oraz włosy, które mogą prowadzić do zatorów.
- Raz w roku zleć przegląd instalacji kanalizacyjnej przez fachowca, który sprawdzi stan rur, uszczelek i odpowietrzeń.
- Uważaj, by nie stosować zbyt agresywnych środków chemicznych do czyszczenia rur, ponieważ mogą one uszkodzić ich ścianki. Zamiast popularnych na rynku udrażniaczy rur w postaci np. granulek, warto zastosować profesjonalne środki, które nie uszkadzają uszczelek, rur i innych elementów kanalizacji.
- Jeśli zauważysz nieprzyjemny zapach dochodzący z rur, nie ignoruj go. Może to być sygnał problemu z instalacją, który należy jak najszybciej sprawdzić.
- Jeśli tylko zauważysz wyciek z instalacji, niezwłocznie zbadaj jego źródło i podejmij działanie - uchroni Cię to przed dalszymi uszkodzeniami i rozwojem pleśni.
- Uświadamiaj wszystkich domowników na temat zasad korzystania z instalacji kanalizacyjnej, aby byli świadomi, jakie zachowania mogą prowadzić do problemów.
Dzięki tym wskazówkom możesz uniknąć wielu problemów związanych z instalacjami kanalizacyjnymi w swoim domu. Prawidłowo wykonana instalacja kanalizacyjna jest kluczowa dla komfortu i bezpieczeństwa w każdym budynku. Uniknięcie najczęstszych błędów wykonawczych oraz ich szybka i skuteczna naprawa może zaoszczędzić wiele problemów i kosztów w przyszłości.